ارسال لایحه ممنوعیت ازدواج زیر ۱۳ سال به دولت؛ هفته آینده

ماجرای رها درست درون زمانه‌ای سر از هیاهوهای اجتماعی درآورده که تلاش‌ها همچنان ازبرای نه گفتن به ازدواج کودکان ادامه دارد. تلاش‌هایی که اگرچه با مقاومت بعضی جریان‌های خاص روبه‌رو شده، ولی توانسته موجی از واکنش‌های مثبت اجتماعی را هم با خود همراه کند. تا جایی‌که معصومه ابتکار، معاون امور زنان رئیس جمهوری از ارسال لایحه ممنوعیت ازدواج زیر ۱۳ سال به دولت خبر می‌دهد. رها البته تنها قربانی این اتفاق نیست، یکی از همان چند ده کودک قربانی‌ست که هم اکنون به بلوغ جنسی نرسیده، باید مردی را تمکین کنند که سال‌ها طعم لذت جنسی را شکل دیگری چشیده هست! شبیه نوعروس ۹ ساله مشهدی که اتفاقاً وی هم با جنجال‌های رسانه‌ای از دست مردی آزاد شد که معلوم نبود چگونه حاضر به نشستن پای سفره عقد به‌خاطر این بدن نحیف شده هست!

تریبون‌های تبلیغاتی گروه‌های ذی‌نفوذ البته نگاهشان به ازدواج کودکان متفاوت هست. آنها به سراغ زوج‌های جوان اتوکشیده‌ای می‌مسیر که فرقشان با امثال رها این هست که ازدواج را درون سنین پایین امری طبیعی و شدنی می دانند و حتی ازبرای این کار البته با رضایت کلیپ های تبلیغاتی می سازند. ولی کودکان شبیه رها، حتی هم اکنون نمی‌دانند چگونه باید با ازداوج کنار بیایند و مسئولیت یک زندگی را برعهده بگیرند. آنها چون قانون اجازه می‌دهد، قربانی سوءاستفاده والدینی می‌شوند که حاضرند فرزندشان را درون ازای ۱۵ میلیون تومان پول، صیغه مردی هفت سر عائله کنند. پولی که البته ازبرای ساخت تیزرهای تشویقی «اندک» هست، ولی می‌تواند بر توقف پدیده کودک همسری سایه بیندازد.

رها، چطور رها شد؟

زهرا کهرام، فعال اجتماعی جمعیت امام علی درمورد سیر پرونده رها کودک ۱۱ ساله ایلامی به «ایران» می‌گوید: جمعیت امام علی طرح‌هایی ازبرای زنان معتاد، سرپرست خانوار و باردار درون مناطق محروم با حضور پزشک و روان شناس دارد که از قضا درون روستایی درون منطقه هلیلان استان ایلام درون خانه مردی معاینات پزشکی و روان شناسی زنان محل انجام شد که با ۴۴ سال سن دخترکی ۱۱ ساله را به همسری برگزیده بود و این خواست و اراده خدا بود که راز چنین ازدواجی درون این خانه برملا شود.

به‌گفته این عضوفعال جمعیت امام علی، پس از پرکردن فرم شناسایی زنان محل، متوجه این ازدواج شدیم. ازدواج مردی که هفت فرزند از همسر اولش دارد. رها هم اکنون به سن بلوغ نرسیده و هر شب تجربه همبستری با این مرد را داشته هست و آسیب‌های جسمی و روحی زیادی دیده و گریه‌های مکرر امانش را بریده هست. با پیگیری‌های جمعیت امام علی و چگونگی مسیر این ازدواج از ابتدا، متوجه شدیم که رها به‌دلیل فقر مالی و دریافت تنها ۱۵ میلیون تومان توسط خانواده ۶ ماه پیش به ازدواج با همسرش به نوعی مجبور شده هست.

کهرام درون ادامه می‌افزاید: موضوع را درون سریع‌ترین وقت ممکن از طریق نامه نگاری به اطلاع خانم همتی مدیرکل بهزیستی استان ایلام رسانده و درون رسانه‌ها منتشر شدن دادیم درون آخر با پیگیری بهزیستی کل کشور و طیبه سیاوشی، نماینده مجلس، دادستانی ایلام وارد عمل شد.

به‌گفته وی، درون آخر دادستانی با استناد به قانون حمایت از خانواده و جریحه دار شدن اذهان عمومی پیگیر قضیه شده و پدر و همسر رها را مورد تعقیب قانونی قرار داد. بر اساس این قانون هرگاه مردی برخلاف مقررات ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی ازدواج کند، به حبس تعزیری درجه شش محکوم می‌شود. این ماده تبصره‌ای نیز دارد مبنی بر اینکه هرگاه ولی قهری، مادر، سرپرست قانونی یا مسئول نگهداری و مراقبت و تربیت زوجه درون ارتکاب جرم موضوع این ماده تأثیر مستقیم داشته باشند به حبس تعزیری درجه شش محکوم می‌شوند.

کهرام با ابراز نگرانی از وقوع چنین ازدواج‌هایی درون مناطق محروم توصیه می‌کند: باید درون اسرع وقت کارگروهی از آموزش و پرورش و بهزیستی درون استانداری ایلام تشکیل شود تا جلو این قبیل ازدواج‌ها که درون بعضی موارد به خودسوزی هم ممکن هست بینجامد، گرفته شود.

از آن جایی که رها بالغ نشده بود قطعاً اجازه دادگاهی هم درون میان نبود و ازدواج ثبت رسمی نشده بود، چون بر اساس ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی عقد نکاح دختر قبل از رسیدن به سن ۱۳ سال تمام شمسی و پسر‌قبل از رسیدن به سن ۱۵ سال تمام شمسی منوط هست به اذن ولی به شرط رعایت‌ مصلحت با تشخیص دادگاه صالح.

ولی آنچه که باید مورد توجه قرار گیرد این هست که چنانچه رها بالغ شده بود آیا چنین ازدواجی عاقلانه بود و چنانچه رها یا کودکان دیگر با مردی مثلاً ۲۰ ساله ازدواج کنند به لحاظ جسمی و روحی آسیب نمی‌بینند؟ اینجاست که احتیاج به اصلاح قانون و بازنگری این ماده و بالا بردن سن ازدواج و ممنوعیت ازدواج درون سنین کودکی شدیداً احساس می‌شود. رها تنها نمونه‌ای بود از ده‌ها مورد ازدواج کودکانی که به‌دلیل فقر و اعتیاد والدین هر ساله صورت می‌پذیرد. البته درون مورد رها ورود دادستان قابل تقدیر هست ولی همچنان مشکلات چنین کودکانی پابرجاست.

رئیس اورژانس اجتماعی کشور : مادر رها مدعی هست وی ۱۵ سال سن دارد!

رضا جعفری، رئیس اورژانس اجتماعی کشور با اشاره به سکونت پدر و مادر رها درون شهریار می‌گوید: بازدیدی از خانه پدری رها درون یکشنبه شب صورت گرفته که درون آن جلسه مادر این دختر مدعی شد شناسنامه دخترش را کوچک‌تر گرفته‌اند و سن رها درون واقع حدود ۱۵ سال هست، البته من تصور نمی‌کنم چنین حرفی درست باشد.

جعفری درون گفت وگو با«ایران»می‌افزاید: با توجه به تحقیق‌های انجام شده معلوم شد ازدواج درون سن پایین درون خانواده رها و همسرش مرسوم بوده هست و به‌نظر می‌رسد مطرح شدن قضیه بدهی از سوی بعضی سایت‌ها منتفی هست و این ازدواج بیشتر خرده فرهنگ حاکم بر ازدواج درون سن پایین را تأیید می‌کند…رئیس اورژانس اجتماعی ادامه می‌دهد: درون حال حاضر رها درون خانه امن بهزیستی درون استان ایلام هست و خدمت ها حقوقی و روانشناسی به این دختر ارائه می‌شود، ضلع اول ما هستیم که ارائه خدمت ها روانشناسی برعهده ماست و ضلع دوم دادستانی هست که پیگیری حقوقی این موضوع را انجام می‌دهد.

وی اظهار می‌کند: اگرچه درون بازدید اولیه اطلاعات زیادی حاصل نمی‌شود ولی درون همان جلسه شواهد نشان می‌دهد این ازدواج با توجه به عرف و سنت حاکم بر شهر این خانواده صورت گرفته هست و باید گفت این خانواده درون ابعاد گوناگون خواهان حمایت هست بنابراین باید امکان زندگی سالم را ازبرای رها و خانواده‌اش فراهم کنیم.

رئیس اورژانس اجتماعی می‌گوید: ازبرای پیشگیری از چنین ازدواج‌هایی باید کار یکپارچه و چندجانبه‌بخوبی انجام شود تا بتوان درون این امر به نتیجه مطلوب دست یافت مانند ورود دادستانی درون موضوع رها که من بسیار از این کار تحسین برانگیز تشکر می‌کنم. جعفری درمورد کودک همسری اظهار می‌کند: ما فقه پویایی داریم و می‌توانیم درون زمینه ازدواج کودکان اقدامات خوبی انجام دهیم و ازبرای ازدواج درون سن پایین باید به یک سن متعارف برسیم تا کودکان کمترین آسیب را ببینند. بنابراین باید کار ساختاری و بنیادی درون جامعه صورت بگیرد تا درون باورها هم تغییر حاصل شود…ازبرای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *