اصغر فرهادی چگونه اصغر فرهادی شد؟

یکی از دوستانم تعریف می کرد درون جریان سفری تفریحی با خانواده اش به بلغارستان زمانی که یک خانم میانسال بلغاری از وی ودخترش پرسیده بود اهل کدام کشور هستند و آنها درجواب گفته بودند ایران، نخستین واکنش آن خانم ازبرای آنکه ابراز کند که ایران را می شناسد گفته بود: آو، اصغر فرهادی.

طبیعتا تمام این معروفیت ناشی از حرفه وی به این معنی فیلمسازی و کلیپ‌هایی هست که ساخته هست، ولی چه خصوصیتی درون فیلمسازی اصغر فرهادی Asghar Farhadi وجود دارد که وی را چنین متمایز و برجسته کرده هست؟

فیلمنامه‌، تسلط درون گیم گرفتن از بازیگران، وسواس و دقت بی اندازه وی درمورد جزئیات تمام اجزا فیلمسازی و کلیپ‌هایش و …

البته تمام این عوامل نقش دارد ولی مهمتر از این موارد ذکر شده نوع فیلمسازی اوست که ریشه درون بینش و نگرش وی نسبت به زندگی و حرفه فیلمسازیش دارد.

این روزها بسیاری سخن از این به میان امده هست که “همه می‌دانند” درون حد کلیپ‌های قبلی فرهادی نیست و … متر و مقیاسی که درصورتیکه حتی باید وجود داشته باشد هم من از آن خوشم نمی‌آید.

کوئنتین تارانتینو کارگردان معروف سینما Cinema درون مصاحبه‌ای بیان می‌کرد: « درصورتیکه شما واقعا عاشق سینما باشید نمی‌توانید کلیپ بد بسازید» و نظر من درمورد فرهادی این هست که وی واقعا عاشق سینماست و کلیپ بد نمی تواند بسازد.

درون مصاحبه‌ای که فرهادی با روزنامه شرق درون همین چند روز گذشته انجام داده هست چند نکته قابل تامل وجود دارد:

درون بخشی از مصاحبه اشاره می‌کند: « وسوسه این ایده که قصه «همه می‌دانند» را با آن شباهت ظاهری‌اش به «درمورد الی» بسازم و از این مقایسه‌شدن نه‌تنها فرار Escape نکنم بلکه از آن به‌عنوان یک فرصت تماتیک ازبرای مقایسه رفتارها و واکنش‌های کاراکترها درون دو کلیپ و درون دو فرهنگ مختلف استفاده کردن کنم

[…] دیدم این یک فرصت هست که می‌توانم داستانی را که کمابیش وجوه اشتراکی از نظر ظاهر قصه با «درمورد الی» دارد، درون اسپانیا بسازم تا خود این زمینه‌ مقایسه و بحث تفاوت‌های رفتارهای کاراکترها یک لایه از کلیپ بشود.

این ایده و وسوسه یک بهانه بود ازبرای غلبه‌کردن به شکی که درون ساختن کلیپ داشتم؛ اینکه الان از این زاویه روی کلیپ‌نامه کار کنم و این آزمون‌و‌خطا را انجام بدهم، ببینم چه نتیجه‌ای دارد. از روزی که به این ایده رسیدم، فکر کردم که حتما آن را با همه ریسک‌هایی که دارد، می‌سازم. به نظرم از آن کارهایی هست که کمتر کسی انجامش می‌دهد»

چنین چالشی واقعا یک دل شیر می خواهد، فرهادی نه تنها از انجام آن هراسی ندارد بلکه انگیزه‌ای می‌شود تا این ریسک را انجام دهد، اینجاست که تفاوت وی را با بسیاری از فیلمسازان دیگر می توان دید (قصد تنها فیلمسازان داخلی نیست بلکه خارجی و داخلی)، و درون می‌یابیم چه عشقی به سینما درون درون اوست.

باز طبق آنچه درون مصاحبه می خوانیم متوجه می شویم که فرهادی درون مراحل نوشتن فیلمنامه “همه می‌دانند” مدام تغیر و بازنگری داشته هست مثلا ابتدا قرار بر این بوده که شخصیت شوهر لائورا آمریکایی باشد و “تام هنکس” بازیگر Actor معروف هالیوود، که فیلمنامه را بسیار دوست داشته، پذیرفته که درون این نقش گیم کند. ولی فرهادی پس از مدت وقت زمانی با تغییراتی که درون فیلمنامه می‌دهد به این نتیجه می رسد که منطق داستانش حکم می کند که این شوهر آرژانتینی باشد و قید همکاری با تام هنکس را می زند.

این درون دنیای سینما کم اتفاقی نیست درون واقع شاید بتوان گفت بسیار نادر هست که کارگردانی حاضر به چنین تصمیمی شود، علاوه برجایگاه بالای بازیگری تام هنکس، تنها حضور وی بسیاری از اتفاقات من جمله فروش جهانی کلیپ را کاملا عوض می کرد، ولی فرهادی به این نتیجه رسیده هست که این شخصیت آمریکایی درون فیلمنامه وی دیگر جایی ندارد و قید همکاری با تام هنکس را میزند.

توضیحی جهت شناخت موقعیت تام هنکس: تام هنکس درون کل دوران بازیگری اش ۶ دفعه نامزد اسکار، ۸بار نامزد گلدن گلوب و ۴ دفعه نامزد بفتا شده‌هست که البته توانسته هست ۲ اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد، ۳گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش اول مرد کلیپ درام و ۱ گلدن کلوب بهترین بازیگر نقش اول مرد کلیپ کمدی یا موزیکال را کسب کند و همچنین یک خرس نقره ای بهترین بازیگر نقش اول مرد از جشنواره برلین نیز درون کارنامه دارد.

تا سال ۲۰۱۲، فروش کلیپ‌های تام هنکس درون آمریکا به مبلغی بالغ بر ۴٫۲ میلیارد دلار و فروش کلیپ‌هایش درون نقاط دیگر جهان به رقمی بالغ بر ۸٫۵ میلیارد دلار رسیده‌هست که با این مجموع وی یکی از بزرگ‌ترین بازیگران پردرآمد ازبرای کلیپ‌ها درون هالیوود حساب می‌شود.

چنین تصمیم‌ها و نگرشی به سینما هست که فرهادی را تبدیل به یکی از ممتازترین فیلمسازان جهان می‌کند، ژان لوک گدار افسانه‌ای درون جایی گفته هست : «هیچ تمایزی میان من و کلیپ‌هایم وجود ندارد. من هنگامی که کلیپ می‌سازم بیشتر احساس وجود داشتن می‌کنم تا زمانی که کلیپ نمی‌سازم»

درون فرهادی هم این وجود داشتن کاملا مشهود هست، وی عاشق سینماست و این شکل هست که اصغر فرهادی شده هست…اخبار ۲۴ ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *