افزایش دزدیدن های خرد تحت تاثیر آسیب های اجتماعی

رئیس پلیس خراسان رضوی روز گذشته درون گفت‌وگویی صریح و شفاف با خبرنگاران به بعضی معضلات اجتماعی مانند دزدیدن اشاره کرد که یکی از مطالبات مردم از نیروی انتظامی و دستگاه قضایی هست. سردار محمد کاظم تقوی افزود: طی ماه های گذشته با همکاری همه دستگاه های مرتبط با امنیت و از همه با اهمیت تر همکاری صنوف مختلف، دزدیدن های مسلحانه از بانک ها و طلافروشی ها به صفر رسیده هست ولی تلاطم های اقتصادی، بیکاری، اعتیاد، طلاق و دیگر آسیب های اجتماعی منجر به افزایش بعضی جرایم مانند دزدیدن های خرد درون کشور شده هست که استان خراسان رضوی نیز بی تاثیر از این عوامل نبود و رشد ۲۴ درصدی دزدیدن های خرد را درون پی داشت. میدان دار عرصه امنیت استان خراسان رضوی با اشاره به این که ریشه کنی هر جرمی درون کشور خواهان یک عزم ملی هست، اضافه کرد: پلیس به تنهایی نمی تواند درون امر مبارزه با جرایم موفقیت های بزرگی کسب کند مگر آن که همه دستگاه های دولتی و غیردولتی و به ویژه آحاد افراد جامعه خود را درون پیشگیری از وقوع جرم مسئول بدانند و ازبرای سوزاندن ریشه های جرایم درون کنار پلیس باقی بمانند.

سرتیپ دوم پاسدار کاظم تقوی تصریح کرد: کشف ۳۰ تن انواع مواد مخدر نشان از رشد ۸ درصدی کشفیات پلیس خراسان رضوی دارد که درون این میان بیشترین تلاش پلیس ازبرای مبارزه با مواد مخدر صنعتی صرف شده هست تا جوانان این مرز و بوم از کید دشمنان ایران زمین درامان بمانند ولی باز هم ازبرای این مبارزه نه تنها جهانیان باید وارد میدان شوند بلکه باید تک تک افراد درون جامعه خود را مسئول بدانند به چه دلیل که «اعتیاد» بسیاری از جرایم دیگر را رقم می زند.

وی درون همین خصوص به جمع آوری معتادان متجاهر و پرخطر درون مشهد نیز اشاره کرد و گفت: درون چند ماه گذشته همه دستگاه های حمایتی به میدان آمدند و با یک عزم جدی ازبرای پاک سازی چهره شهر و همچنین پیشگیری از وقوع جرم ازبرای جمع آوری معتادان متجاهر کار کردند که این دیدگاه و صمیمیت میان دستگاه های دولتی، دادگستری و پلیس ستودنی هست.

سردار تقوی همچنین با اشاره به آمار برابری تقریبی وقوع و کشف قتل ها درون خراسان رضوی نیز گفت: پلیس درون کشف جرایم خشن با همه توان و امکانات واردعمل می شود و مجرمان بدانند که به هیچ وجه مسیر گریزی ندارند ولی تحقیق ریشه ها و انگیزه های وقوع جنایت نیز نشان می دهد که باید با ابزارهای فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی به مبارزه با این شکل جرایم پرداخت به چه دلیل که درون وقوع تعداد زیادی از جرایم خشن همواره موانعی مانند اعتیاد، بیکاری، فقر و … دخیل بوده اند که مسیر حل اجتماعی دارند.

رئیس پلیس امنیت «سرزمین خورشید» ادامه داد: طی ۲۰ روز آینده همه خودروهای پلیس به سیستم جی پی اس مجهز می شوند و از سوی دیگر هم نظارت بر تخلفات راهنمایی و رانندگی درون جاده ها با استفاده کردن از فناوری های نوین با سیستم های اپتیکی و دوربین های مدار بسته خواهد بود.

سردار محمد کاظم تقوی با اشاره به مسیر اندازی قرارگاه جهادی ازبرای خدمتگزاری بیشتر به زائران و مجاوران آقا علی بن موسی الرضا (ع) اضافه کرد: ارتقای توان مهارتی پلیس به سوی حرفه ای شدن هست و درون این راستا جز خدمت به مردم به هیچ چیز دیگری فکر نمی کنیم.

مقام ارشد انتظامی استان خراسان رضوی همچنین درمورد گلایه یک خبرنگار ازبرای جواب‌گو نبودن پلیس ۱۱۰ ازبرای صحنه های ترافیکی ، بلافاصله درون حضور خبرنگاران و با گوشی همراه فرد دیگری با مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ تماس گرفت و عنوان کرد که درون بولوار شهید ساجدی ترافیک شدید هست! اپراتور ۱۱۰ بلافاصله جواب داد همین الان عنوان می کنیم شما هم می توانید با مرکز پیام تماس بگیرید!

سردار تقوی با خاموش کردن گوشی تلفن ادامه داد: روزی که ازبرای خدمت دوباره قدم به دیار عاشقان ولایت و امامت گذاشتم اول سراغ پلیس ۱۱۰رفتم تا هرگونه خدمتی را که شهروندان خواهان راهنمایی پلیس هستند به آنان ارائه کنند که یکی از این شکل پیگیری ها دقیقا همین موضوع ترافیکی و جواب گونبودن بخشی از نیروهای این مرکز بود!

شایان ذکر هست، چندین ماه قبل خبرنگار خراسان درون یادداشتی با عنوان «ماموران به مدرسه نروند!» به تحقیق این معضل درون پلیس پرداخته و از جواب گو نبودن نیروهای ۱۱۰ انتقاد کرده بود!

گفته خراسان حاکی هست، سپیدموی عرصه امنیت کشور درون ادامه این نشست خبری به تدابیر و تمهیدات پلیس ازبرای ایام نوروز نیز اشاره کرد و گفت: درون تعطیلات نوروزی هزار و ۸۵ تیم گشت مبارزه با دزدیدن فعال شده اند تا جواب گوی یکی از دغدغه های با اهمیت شهروندان باشند ولی باز هم کافی نیست و شهروندان هم باید ازبرای کمک به خدمتگزاران خود «پوشش ایمنی» بر پیکر اموال خود بپوشانند و تا حد ممکن مسائل امنیتی و توصیه های پلیسی را جدی بگیرند.

سردار تقوی به مطالبات با اهمیت پلیس از وزیر مسیر و شهرسازی نیز اشاره کرد و با بیان این که جابه جایی عوارض آزادراه شهید شوشتری و ایجاد ایستگاه های استراحت میان راهی ازبرای کاهش سوانح رانندگی از خواسته های با اهمیت پلیس از وزیر بود، افزود: خوشبختانه وزیر مسیر نیز با صمیمیت از این پیشنهادها استقبال کرد که جای قدردانی ویژه دارد.

فرمانده انتظامی استان خراسان رضوی درون آخر این گفت وگوی صریح به مسیر اندازی ۳۲۰ ایستگاه پلیس ازبرای خدمت رسانی به زائران و مجاوران درون مشهد خبر داد و گفت: درون اجرای طرح نوروزی ۲۰ هزار پلیس درون استان، درون آماده باش هستند تا مردم سرزمین مان با خیالی آسوده و درون آرامش و امنیت کامل لبخندزنان درون کنار خانواده هایشان به تفریح و گشت و گذار بپردازند و نوروز زیبایی را سپری کنند…ازبرای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

سیدخلیل سجادپور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *