با محصول تازه فیس بوک ذهن ها را بخوانید


از این فناوری می‌توان به قصد بهبود کیفیت زندگی بشر استفاده کردن کرد ولی از سوی دیگر جنگ‌افزارهای هوشمند، روبات‌های قاتل مجهز به هوش مصنوعی و… هریک می‌توانند تهدیدی جدی ازبرای نوع بشر باشند. «مارک زاکربرگ» بنیانگذار فیس‌بوک که یکی از بزرگان فناوری و حامی هوش مصنوعی هست، درون تازه‌ترین مصاحبه خود از پیشرفت درون پروژه‌ای خبر داده هست که درون آینده می‌توان با کمک یک رایانه خاص و با استفاده کردن از هوش مصنوعی، فکر انسان‌ها را خواند.

یک پروژه شگفت‌آور

«مارک زاکربرگ»، بنیانگذار فیس‌بوک درون گفت‌وگو با «جاناتان زیترین» استاد دانشکده حقوق دانشگاه ‌هاروارد از تحقیقاتی درون زمینه ذهن‌خوانی با کمک هوش مصنوعی خبر داد. وی که درون یک کلاس این دانشگاه حاضر شده و مقابل چشم دانشجویان حقوق سخن می‌گفت، یادآور شد که درون آینده‌ای نزدیک این سیستم به کاربران اجازه می‌دهد تا با محیط واقعیت افزوده، تعامل داشته باشند درون حالی که تنها از مغز خود استفاده کردن می‌کنند و دیگر خبری از کیبورد، صفحه نمایش، عینک و… نخواهد بود. به این ترتیب این سیستم به کاربران اجازه می‌دهد تا درون یک اتاق واقعیت افزوده بتوانند مبلمان سه‌بعدی و… را درون اتاق حرکت بدهند یا اینکه از طریق مغز، کلمات را تایپ کنند. درواقع فیس‌بوک می‌خواهد یک رابط کاربری رایانه‌ای قابل اتصال به مغز انسان طراحی کند که از این طریق بتوان فکر افراد را خواند. به اعتقاد مدیرعامل فیس‌بوک، این تکنولوژی از این نگاه و واقعیت ریشه می‌گیرد که زمانی کاربر به طور ویژه درمورد چیزی فکر می‌کند، محققان می‌توانند با نظارت بر فعالیت عصبی (نورال) وی، آن را شناسایی کنند.

به گفته وی، کاربران وسیله‌ای شبیه به کلاه حمام بر سر می‌گذارند که این وسیله می‌تواند جریان خون، میزان فعالیت مغز و افکار را نشان دهد. البته وی از تراشه قابل کشت درون بدن نیز سخن گفت ولی جزئیات بیشتری از آن درون اختیار دانشجویان و احتمالاً ۲ میلیون کاربر فیس‌بوک که از طریق دریچه این شبکه اجتماعی می‌توانستند وی را مشاهده کنند، قرار نداد.

وی ادامه داد: این وسیله که قابلیت ذهن‌خوانی دارد، درون آینده به کاربران کمک می‌کند تا با تکنولوژی ارتباط راحت‌تری برقرار کنند. زاکربرگ افزود: من دراین باره بسیار هیجان زده هستم چون ازبرای مواردی همچون واقعیت افزوده، پلتفرمی را درون اختیارمان قرار خواهد داد که می‌توانیم همه چیز را همان طور ببینیم که درمورد آن فکر می‌کنیم. وی البته درمورد اثرات منفی ذهن‌خوانی نیز گفت: درون فاز نخست، این محصول به صورت عمومی عرضه نخواهد شد به همین دلیل هم چندان نگران سوء استفاده کردن از آن نیستم به هرحال این وسیله تهاجمی نخواهد بود، به چه دلیل که هر کسی نمی‌تواند از آن استفاده کردن کند.

وی همچنین درون این مصاحبه ۲ ساعته، یادآور شد: فیس‌بوک از تکنولوژی جدیدی رونمایی خواهد کرد که به کاربران اجازه می‌دهد تا افکارشان را به طور مستقیم از مغز خود تایپ کنند. از نگاه «زاکربرگ»، مغز ما به اندازه‌ای اطلاعات تولید می‌کند که می‌توان هر ثانیه ۴ کلیپ HD از آن منتشر کرد ولی مشکل اینجاست که درحال حاضر بهترین مسیر ازبرای ارائه این اطلاعات به جهان، سخن گفتن هست که البته میزان اطلاعات قابل انتقال به جهان با این روش، درون حدود اطلاعات یک مودم دهه ۸۰ هست. این رقم بسیار کمتر از اطلاعات واقعی مغز ماست. به همین دلیل هم ما می‌خواهیم سیستمی را ارائه دهیم که به شما اجازه می‌دهد بلافاصله اطلاعات را از مغزتان تایپ کنید و این کار، ۵ دفعه سریع‌تر از روشی انجام می شود که امروزه روی گوشی‌هایتان تایپ می‌کنید. من مطمئنم که این پروژه بسیار شگفت‌آور خواهد بود.

شروع یک قضیه

ولی این طرح بلندپروازانه از چه زمانی به ذهن «مارک زاکربرگ» آمده و ازبرای دستیابی به آن، تلاش خود را شروع کرده هست؟ درون جواب باید گفت که بنیانگذار فیس‌بوک ازبرای نخستین دفعه درون کنفرانس F8 سال ۲۰۱۷ خود، به این موضوع اشاره کرد و از تحقیق روی این پروژه ذهن‌خوانی پرده‌برداری کرد. زاکربرگ، مدیرعامل این غول دنیای فناوری درون سال ۲۰۱۷ حدود ۵۰ میلیون دلار از سرمایه خود را درون بنیاد بیوهاب (Biohub) که مربوط به «چان زاکربرگ» هست، سرمایه‌گذاری کرد تا از ایمپلنت‌های توسعه ذهن خوانی حمایت کند. البته گفتنی هست که این طرح برنامه‌ای با سرمایه‌گذاری ۵ میلیاردی هست که هم اکنون مسیر درازی درون پیش دارد. درحالی که ابتدا گفته می‌شد این ایمپلنت‌ها ابتدا تنها ازبرای مقاصد پزشکی طراحی شده هست ولی بعداً عنوان شد می‌توان از این ایمپلنت‌ها استفاده کردن‌های دیگری هم داشت. زاکربرگ درون کنفرانس F8 سال ۲۰۱۷ همچنین عنوان کرده بود: ما درون پی این هستیم که درون فاز نخست تکنولوژی ذهن خوانی ما تنها درون اختیار افرادی خاص قرار بگیرد ولی درون فاز بعدی، آن را به یک فناوری پوشیدنی تبدیل کنیم که به تولید انبوه برسد البته ما متوجه هستیم که باید درون این زمینه به امنیت سایبری توجه ویژه‌ای داشته باشیم. جالب اینجاست که این حرف درون حالی ازسوی مارک زاکربرگ مطرح می‌شود که فیس‌بوک این روزها با رسوایی‌های زیاد و مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند. عدم اعتماد کاربران پس از رسوایی کمبریج آنالیتیکا، حتی سبب شکل‌گیری هشتگ «فیس‌بوک» را دیلیت کنید (#deletefacebook) شد. درون ماجرای رسوایی کمبریج آنالیتیکا که به نقض حریم خصوصی کاربران مربوط می‌شود، اطلاعات ۸۷ میلیون کاربر جمع‌آوری و درون کمپین دونالد ترامپ به اشتراک گذاشته شد بدون اینکه کاربران از آن هیچ اطلاعی داشته باشند. این موضوع صدای بسیاری از کابران را درآورد و بسیاری تصمیم به ترک فیس‌بوک گرفتند. درون ادامه پس‌لرزه‌های این اتفاق، حتی پای زاکربرگ به سنا نیز باز شد و مجبور شد درون این مجلس به سؤالات سناتورها جواب دهد. زاکربرگ همچنین پس از این اتفاق عنوان کرد که ۱۰ میلیون دلار به بودجه امنیتی فیس‌بوک اختصاص می‌دهد تا از اطلاعات و داده‌های شخصی کاربران حفاظت بیشتری شود.

هوش مصنوعی، درمانگر بیماری‌ها

درون زمینه محصول فناورانه تازه فیس‌بوک، حرف و حدیث‌های زیادی وجود دارد و بسیاری موضوع هوش مصنوعی را مدنظر قرار داده‌اند و معتقدند که این فناوری می‌تواند به بشر آسیب برساند. به همین دلیل هم «مارک زاکربرگ» تلاش کرده تا به دغدغه‌ها و نگرانی‌ها درمورد این فناوری برتر جواب بدهد. بنیانگذار فیس‌بوک درون این باره درون مصاحبه گذشته خود درون دانشگاه‌ هاروارد گفت: هوش مصنوعی یک فناوری بسیار مناسب هست و خطری ازبرای بشر ندارد. هوش مصنوعی می‌تواند درون حوزه درمان بیماری‌ها و ایجاد زندگی امن‌تر به جهانیان کمک کند پس نباید تا این اندازه از آن ترس داشت. به عنوان مثال می‌توان با کمک هوش مصنوعی و نصب تراشه درون بدن، بلافاصله از سرطان پوست یا سایر بیماری‌های جدی مطلع شد و پیش از منتشر شدن و گسترش بیماری، با دقت بالا به مقابله با آن پرداخت که این به معنای تشخیص زودهنگام بیماری هست؛ موضوعی که اکنون چالش اصلی پزشکان هست به چه دلیل که نمی‌توانند بموقع به داد بیماران برسند و زمانی که بیماری را تشخیص می‌دهند، گاه بسیار دیر شده هست. چه کسی هست که نخواهد چنین قدرتی درون اختیار پزشکان قرار بگیرد؟ من با قاطعیت می‌گویم که درمورد هوش مصنوعی هیچ دیدگاه بدبینانه‌ای ندارم و بشدت درون پی توسعه آن هستم…ازبرای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

میترا جلیلی
آیا این خبر مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *