برندگان نهایی اسکار ٢٠١٩ چه کسانی خواهند بود؟

بنا بر سنت هر ساله گمانه‌زنی‌ها درون همین ماه‌ها شروع می‌شود و رسانه‌های معتبر دنیا پیش‌بینی خود از اسکار را درون اختیار علاقه‌مندان سینمای جهان قرار می‌دهند. امسال کلیپ «همه می‌دانند» ساخته اصغر فرهادی Asghar Farhadi یکی از آثاری بود که علاقه‌مندان سینما Cinema درون ایران انتظار داشتند از سوی اسپانیا به آکادمی معرفی شود ولی این اتفاق نیفتاد و کارگردان ایرانی از راهیابی به این رویداد بازماند. روز گذشته ولی اتفاق با اهمیت دیگری افتاد که ازبرای آنهایی که اتفاق‌های اسکار را دنبال می‌کنند جالب به نظر می‌رسد. وب‌سایت سینمایی ایندی‌وایر نام یک کارگردان ایرانی را درون لیست مدعیان اصلی کسب اسکار خارجی قرار داد. این سایت نوشته کلیپ «مرز» ساخته علی عباسی که از سوئد به آکادمی معرفی شده یکی از پیشتازان اصلی شاخه بهترین کلیپ غیرانگلیسی جوایز سینمایی اسکار هست.

بخت‌های خارجی آکادمی ۲۰۱۹

ایندی وایر شانس‌های کسب جایزه درون قسمت اسکار خارجی را به ترتیب درون سه دسته شانس‌های اصلی، دیگر رقبا و چشم‌انداز دور تقسیم کرده و از میان ۸۷ کشوری که واجد شرایط رقابت درون شاخه بهترین کلیپ غیرانگلیسی جوایز اسکار ۲۰۱۹ معرفی شده‌اند، کلیپ‌های حاضر درون جشنواره کن، برلین و همچنین جشنواره‌های پاییزی را پرامیدترین کلیپ‌ها دانسته هست. کلیپ «مرز» ساخته علی عباسی جایزه بهترین کلیپ قسمت نوعی نگاه جشنواره کن را به دست آورده و داستانش درمورد دو موجود عجیب و متفاوت با مشکلات کروموزومی هست که یکی از آنها به سوی خیر و یکی به سوی شر تمایل دارد. این کلیپ درون واقع درمورد مشکلات افراد متفاوت درون جامعه هست. یکی دیگر از بخت‌های با اهمیت اسکار خارجی از نگاه ایندی وایر کلیپ «جنگ سرد» ساخته پاول پالیکوفسکی از لهستان هست که برنده جایزه بهترین کارگردانی جشنواره کن شده هست و پس از آن کلیپ‌هایی همچون «آیکا» از قزاقستان برنده جایزه بازیگری کن ۲۰۱۸ «دزدان فروشگاه» ساخته «هیروکازو کورئیدا» برنده نخل طلای کن از ژاپن درون این لیست گنجانده شده‌اند. «روما» ساخته آلفونسو کوارول از مکزیک برنده شیر طلای بهترین کلیپ ونیز و «غروب آفتاب» از مجارستان ساخته لاسلو نمش از دیگر آثار شاخصی هستند که به‌عنوان شانس‌های اصلی دریافت جایزه اسکار خارجی معرفی شده‌اند.

درون لیست دوم این پیش‌بینی که عنوان دیگر رقبای اسکار خارجی لقب گرفته آثاری از ایتالیا، کلمبیا، اوکراین و… به چشم می‌خورد که کلیپ «پرندگان عبوری» ساخته مشترک کایرو گوئرا و کریستینا گالگو از کلمبیا به چشم می‌خورد و پس از آن هم کلیپ «داگمن» ساخته متئو گارونه از ایتالیا قرار گرفته که درون جشنواره کن جایزه بهترین بازیگر Actor مرد را به‌دست آورده هست. «دونباس» ساخته سرگی لازنیتسا به نمایندگی از سینمای اوکراین، «دختر» به کارگردانی لوکاس دونت از بلژیک و برنده دوربین طلای کن و «گناهکار» به کارگردانی گوستاور مولر از دانمارک و برنده جایزه مخاطبان جشنواره «ساندنس» هم کلیپ‌های حاضر درون لیست دوم هستند. درون لیست سوم این پیش‌بینی کلیپ‌هایی گنجانده شده‌اند که از نظر ایندی وایر خیلی دور به نظر می‌رسد که بتوانند جایزه اسکار خارجی را به دست بیاورند…با این حال درون این لیست کلیپ «درخت گلابی وحشی» به کارگردانی نوری بیلگه جیلان کارگردان سرشناس ترکیه به چشم می‌خورد که پنجمین کلیپ این سینماگر مطرح هست و درون جشنواره کن توفیقی به دست نیاورد و الان به‌عنوان نماینده سینمای ترکیه درون جوایز اسکار خارجی انتخاب شده هست. کلیپ «یوم‌الدین» ساخته ابوبکر شاوکی برنده جایزه «فرانسوا شاله» کن هم نماینده رسمی مصر درون اسکار پیش رو هست که درون لیست سوم ایندی وایر قرار گرفته هست. البته به این نکته هم باید توجه کرد که درون پیش‌بینی ایندی وایر جای فیلمی همچون «سوختن» ساخته لی‌چانگ-دونگ که برنده جایزه فیپرشی کن هم شده خالی هست و دلیل اینکه به چه دلیل درون هیچ کدام از سه لیست ارائه شده این سایت گنجانده نشده معلوم نیست…اخبار ۲۴ ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *