زنان زندانی که محکومیت شان را درون خانه می گذرانند

معصومه ابتکار درون این توئیت با اشاره به اجرای تفاهمنامه میان معاونت ریاست جمهوری درون امور زنان و خانواده با معاونت پیشگیری از جرم قوه قضائیه نوشت : آسیب‌پذیری فرزندانی که به‌دلیل حبس مادرانشان بی‌سرپرست شده‌اند، بسیار بالا هست. به بهانه این توئیت با معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری به گفت‌و‌گو نشستیم که می‌خوانید:

چه شد که به فکر این طرح افتادید تا زنان زندانی محکومیت خود را درون خانه بگذرانند؟

مدتی هست همکاری خوبی با سازمان زندان‌های کشور شروع کرده‌ایم و درون چند ماه گذشته از ۸ زندان بند نسوان و دو مرکز کانون اصلاح و تربیت بازدید داشتم، تبریز، ارومیه، کرمان، مشهد، اهواز، کرج و کرمانشاه از جمله شهرهایی بود که درون زندان زنان با زندانیان چهره به چهره صحبت کردم. حدود ۳ هزار زن زندانی از نزدیک مشکلات خود را با من درمیان گذاشتند و متوجه شدم دغدغه زنانی که فرزند دارند بسیار زیاد هست. اقدامات خوبی درون زندان‌های زنان به لحاظ کارگاه‌ها، بهداشت عمومی زندان‌ها و مسائل رفاهی انجام شده ولی همچنان مشکلات زیادی درون این حوزه وجود دارد.

آیا این طرح تنها مشمول زنانی می‌شود که فرزند دارند؟

خیر، درون تفاهمنامه صحبتی درون این خصوص نشده ولی قطعاً زنانی که فرزندان کوچک یا حتی نوجوان دارند درون حالی که همسران آنها هم درون زندان هستند یا به هر دلیلی درون محیط خانه حضور ندارند و نمی‌توانند از فرزندان مراقبت کنند، هم خود و هم فرزندان آن‌ها، آسیب‌ها و لطمات زیادی خواهند دید که براحتی نمی‌توان از کنار آنها گذشت.

تفاهمنامه درون چه تاریخی به امضا رسید و کمی هم درمورد مفاد آن توضیح دهید؟

سه‌شنبه هفته گذشته با محمد باقر الفت، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه تفاهمنامه‌ای امضا کردیم که درون آن تفاهمنامه بحث پیشگیری از وقوع جرم و حفاظت و حمایت از زنان زندانی و خانواده‌های آنها هم از موضوعات اصلی بود. یکی از محورها هم بهره گرفتن از ماده ۶۲ قانون مجازات اسلامی بود، مبنی بر اینکه بعضی زنان زندانی که محکومیت‌های سنگین ندارند بتوانند با استفاده کردن از رأی باز و البته با تشخیص قاضی از دستبند و پابند استفاده کردن کرده و دوران محکومیت خود را درون محیط خارج از زندان بگذرانند.

به نظر شما چه محکومانی شامل این طرح می‌شوند؟

به‌عنوان نمونه جرم دزدیدن یا جرایمی نظیر آن می‌توانند درون محیط خارج از زندان دوران محکومیت خود را بگذرانند و قطعاً محکومان به قتل شامل بهره‌مندی از این طرح نمی‌شوند.

چه محدوده‌ای ازبرای این افراد درون نظر گرفته می‌شود؟ آیا امکان باز کردن دستبندها وجود ندارد؟

محدوده محوطه منزل یا محیط کار و درون آخر تنها چند متر دورتر از محیط خانه درون نظر گرفته می‌شود، دستبندها و پابندها کاملاً پلمب هستند و از سازمان زندان‌های مرکز به وسیله سیستم ماهواره‌ای (GIS) کاملاً کنترل می‌شوند و به محض دستکاری شدن علامت می‌دهند.

آیا ازبرای نخستین دفعه هست که این طرح اجرا می‌شود یا قبلاً از چنین دستبندها یا پابندهایی استفاده کردن شده هست؟

این طرح حدود دو سال هست که به‌صورت آزمایشی اجرا شده و حدود ۲۵۰ نفر از آن استفاده کردن کرده‌اند.

فکر می‌کنید چند نفر سالانه بتوانند با استفاده کردن از این دستبندها دوران محکومیت خود را خارج از زندان بگذرانند؟

رقم دقیقی برآورد نشده ولی فکر می‌کنم سالانه رقمی بسیار بالاتر از ۲۵۰ نفر بتوانند از این طرح استفاده کردن کنند.

طبق شنیده‌ها، قیمت تمام شده این دستبندها بسیار بالا هست، معاونت زنان درون خصوص کاهش مشکلات اقتصادی و تأمین خرج دستبندها و پابندهای الکترونیک برنامه‌ای ندارد؟

به دلیل بحث تحریم این دستبندها درون داخل کشور تولید می‌شوند و قرار شده که معاونت زنان حداکثر کمک را به لحاظ اقتصادی داشته باشد تا به امید خدا حتی‌الامکان مادران بتوانند دوران محکومیت خود را درون کنار فرزندان بگذرانند…ازبرای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

مهسا قوی قلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *