سیل نقشه جغرافیایی ۶۵ روستا را تغییر داد

به هرجهت دوهفته از وقوع سیلاب نوروزی می‌گذرد و هرچند هم اکنون سیلاب درون بعضی استان‌ها مانند خوزستان از نفس نیفتاده و خطر سیل باز هم مردم را تهدید می‌کند، ولی درون بسیاری از استان‌ها مانند لرستان سیلاب آرام گرفته و پس از بحث‌های امداد و نجات و اسکان موقت سیل‌زدگان ، مردم و مسئولان باید به فکر ساخت واحدهای مسکونی باشند که سیل ویران کرده هست. البته این نخستین دفعه نیست که واحدهای مسکونی شهری و روستایی بر اثر وقوع حوادث غیرمترقبه مانند زلزله و سیل ویران می‌شود و بنیاد مسکن مسئول ساخت این واحدها می‌شود ولی این‌دفعه قضیه فرق دارد.

تحقیق‌های کارشناسی نشان می‌دهد که با اینکه وقوع سیلاب با چنین قدرتی درون چند دهه گذشته سابقه نداشته، ولی متأسفانه حجم بالای خسارت به واحدهایی که به‌دنبال وقوع سیل آسیب دیده‌اند به این دلیل بوده که مردم خانه‌های خود را درون مکان مناسبی نساخته‌اند تا از گزند سیل درون امان بمانند و بدون شک گناه بزرگ‌تر بر گردن مسئولانی هست که امضایشان پای مجوزهای ساخت درون حریم رودخانه‌ها چه درون شهر و چه روستاهاست. به همین دلیل قرار هست کار بازسازی این مناطق با تأخیر شروع شود، به چه دلیل که مسئولان می‌خواهند کل واحدهای تخریبی را جابه‌جا کنند و ساخت آنها را درون مکان‌هایی که درحال جانمایی هست کلید بزنند تا از آسیب سیلاب‌های آتی درون امان بمانند. حتی گفته می‌شود، درصورتیکه توان اقتصادی دولت اجازه می‌داد کل این مناطق مانند شهر پلدختر جابه‌جا و به مکان دیگری منتقل می‌شد، ولی درون چنین شرایطی تنها واحدهایی که صددرصد آسیب دیده‌اند، منتقل می‌شوند.

جابه‌جایی کامل ۶روستا

«مسعود رضایی»، مدیرکل بنیادمسکن انقلاب اسلامی لرستان درون گفت‌و‌گو با «ایران» می‌گوید: آماده‌ایم با کمک مردم و ۵ استانی که ازبرای بازسازی مناطق سیل زده استان به‌عنوان معین معلوم شده‌اند (مرکزی، اصفهان، اردبیل، همدان و قزوین) کار بازسازی واحدهای شهری و روستایی تخریب شده را شروع کنیم، ولی از آنجایی که نمی‌خواهیم این مناطق باردیگر درون معرض سیل‌های آتی قرار بگیرند با کمک پژوهشکده سوانح طبیعی درون حال آزمایشات ژئوفیزیکی هستیم تا واحدهای تخریبی را مکان‌یابی کرده و جابه‌جا کنیم.

به‌گفته وی، درون کنار این تحقیق‌های کارشناسی قرار هست انتخاب حریم رودخانه‌ها درون لرستان ازبرای کار ساخت و ساز و دیگر فعالیت‌های عمرانی تغییر کند و طرح هادی بعضی روستاها نیز مورد بازنگری قرار بگیرد. به‌دنبال سیل گذشته لرستان علاوه بر شهرهای خرم آباد، دورود، معمولان و پلدختر، ۶۰ روستا نیز به‌دلیل سیل و رانش زمین آسیب دیده که برآوردهای اولیه حاکی هست که باید بیش از ۳۵ هزار واحد مسکونی درون آنها بازسازی شود.

البته رضایی می‌افزاید: هم اکنون که هم اکنون هست مسیر دسترسی بیش از ۱۰ روستا مسدود هست و ارزیابان بنیاد مسکن نتوانسته‌اند میزان خسارت به واحدهای مسکونی این روستاها را انتخاب کنند و احتمال افزایش واحدهایی که احتیاج به بازسازی دارند وجود دارد.

بر اساس عنوان مدیرکل بنیادمسکن انقلاب اسلامی لرستان تاکنون جابه‌جایی ۶ روستا از توابع پلدختر قطعی شده هست…دیگر واحدهای مسکونی روستایی نیز که تخریب شده درون جای فعلی ساخته نمی‌شود و آنها هم به مکان‌های دیگری درون نزدیکی روستای فعلی منتقل می‌شوند.

رضایی درون خصوص بازسازی و جابه‌جایی واحدهای شهری هم می‌گوید: قطعاً واحدهای شهری خرم آباد و پلدختر نیز که عمدتاً درون حاشیه رودخانه‌ها هست درون مکان فعلی ساخته نخواهد شد و آنها را نیز جابه‌جا خواهیم کرد…وی درون جواب به این سوال که مردم بابت تأخیر زمانی که قرار هست به‌دلیل این جانمایی‌ها رخ دهد گلایه‌مند هستند، گفت: این ازبرای ایمنی آتی مردم و حفظ جان آنان هست وگرنه ما نه ازبرای تسهیلات، نه مصالح و نه تجهیزات مشکل و محدودیتی نداریم.

احتمال جابه‌جایی ۶۵ روستای سیل‌زده درون کشور

«مجید جودی»، مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور نیز تصریح می‌کند: به‌دنبال وقوع سیلی که ۲۵ استان را تحت تأثیر قرار داده بود ۵۶هزارو ۵۷۵ واحد شهری و روستایی درون استان‌های لرستان، گلستان، مازندران، سمنان و مرکزی به‌طور کامل تخریب و احتیاج به بازسازی دارد که از این تعداد ۱۰هزارو ۲۴۹ واحد شهری و مابقی روستایی هست. ۸۶ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی نیز احتیاج به تعمیرات دارد…وی البته این راهم می‌افزاید که به‌دلیل اینکه هم اکنون به بعضی روستاها دسترسی وجود ندارد، این آمار تا ۱۰ درصد احتمالاً تغییر خواهد داشت.

مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور خاطرنشان می‌کند: تحقیق‌های ما نشان می‌دهد، بسیاری از روستاهای آسیب دیده یا درون حریم رودخانه‌ها بنا شده بود یا بر اثر رانش زمین قابلیت پایدارسازی ندارد که با کمک پژوهشکده سوانح طبیعی به طور ضربتی درحال تحقیق این وضعیت هستیم و تا آخر هفته تکلیف همه روستاها و مناطق شهری درون این خصوص معلوم می‌شود. تحقیق‌های اولیه نشان می‌دهد، احتمالاً ۶۵ روستا یا احتیاج به جابه جایی یا پایدارسازی خواهد داشت…وی می‌افزاید: درون خصوص شهرها نیز وزارت نیرو و مسیر و شهر‌سازی مشغول انتخاب حریم تازه ازبرای رودخانه‌ها هستند که با افزایش حریم رودخانه‌ها احتمالاً بسیاری از واحدهای تخریبی شهری مانند بعضی نقاط خرم آباد، پلدختر و معمولان درون حریم قرار می‌گیرد و دیگر نمی‌توانند ازبرای ساخت و ساز مجوز دریافت کنند و آنها نیز باید جابه جا شوند. درون همین راستا، مشغول رایزنی با سازمان ملی زمین و مسکن هستیم تا ازبرای آنها زمین دولتی بگیریم؛ درصورتیکه زمین هم موجود نباشد زمین از قسمت خصوصی خریداری کرده و ازبرای ساخت و ساز درون اختیار مردمی که واحدهایشان داخل حریم می‌رود قرار می‌دهیم.

مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تأکید می‌کند: انتظار می‌رود ۵۰۰ واحد مسکونی شهر پلدختر و ۴۰۰ واحد مسکونی شهر معمولان مشمول این جابه‌جایی شود…وی درون خصوص بازسازی واحدهای مسکونی شهر آق قلا نیز می‌گوید: قطعاً درون این شهر صدها واحد مسکونی جابه جا می شود، ولی از آنجا که هم اکنون سیلاب به‌طور کامل فروکش نکرده نمی‌توان آمار دقیقی عنوان کرد.

جودی خاطرنشان می‌کند: کار بازسازی واحدهای مسکونی تخریبی از سیل درون استان‌هایی مانند مازندران و بعضی نقاط گلستان که مشکلات اینچنینی ندارند شروع شده و درون لرستان نیز با نهایی شدن مطالعات درون این هفته کلید خواهد خورد…ازبرای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

زهره افشار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *