ناامیدی خریداران مسکن از وام

درکنار افزایش پی‌درپی وام خرید مسکن درون سال‌های گذشته دولت یازدهم درون مــــــــــرداد ســـــــــال ۱۳۹۴ با مسیر‌انــــــــدازی صنـــــــــدوق پس‌انداز مسکن یکم بلندترین گام خود را ازبرای خانه دار شدن خانه اولی‌ها برداشت. متقاضیان با سپرده‌گذاری دراین صندوق می‌توانند پس از یکسال به ازای هر زوج ۸۰ میلیون تومان و درون مجموع ۱۶۰ میلیون تومان با نرخ سود ۸ درصد دریافت کنند. نرخ سود پایین این نوع تسهیلات و مبلغ قابل توجه آن سبب شد تا درون سال‌های ابتدایی مسیر‌اندازی این صندوق استقبال زیادی از این سازوکار ازبرای خانه دار شدن شود.

ولی با وجود افزایش ۸ برابری سقف وام خرید مسکن درماه‌های گذشته،بعضی از سپرده‌گذاران درون صندوق پس‌انداز یکم انصراف داده‌اند چراکه از نظر آنها دیگراین مبلغ هم تکافوی خرید یک واحد آپارتمان متوسط را نمی‌دهد. طبق تازه‌ترین آمار اعلامی بانک مرکزی درون دی ماه امسال متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی درون شهر تهران به ۹ میلیون و ۸۰۰ هزارتومان رسیده هست که براین اساس ازبرای خرید یک واحد ۷۵ متری باید ۷۳۵ میلیون تومان پرداخت که وام خرید ۱۶۰ میلیون تومانی درون پایتخت کمتراز ۲۲ درصد آن را پوشش می دهد و خریداران باید به ۷۸ درصد مابقی را از آورده خود تأمین کنند.

برهمین اساس طبق عنوان رحیمی انارکی مدیرعامل بانک مسکن «از ابتدا تاکنون ۶۰ هزار نفر از سپرده‌گذاران صندوق پس‌انداز مسکن یکم انصراف دادند که متأسفانه ۳۴ هزار فقره از این رقم درون ۱۰ ماهه امسال بوده که دلیل آن افزایش قیمت مسکن هست».

بازار مسکن درون یک نگاه

نگاهی به آمارهای ارائه شده از بازارمسکن نشان می‌دهد که درکنار رشد شدید قیمت‌ها از معاملات و خرید و فروش مسکن نیز کاسته شده هست. طبق گفته بانک مرکزی متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران درون دی‌ماه سال ۱۳۹۷، ۹۸ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲…۵ و ۹۰…۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.

همچنین تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران درون دی‌ماه سال‌جاری به ۶…۷ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱…۴ و ۶۴…۶ درصد کاهش نشان می‌دهد. البته این شرایط تنها مختص پایتخت نیست و درون کل کشور نیز دیده می‌شود. به طوری که دی‌ماه امسال حجم معاملات خرید خانه درون شهرهای کشور بدون احتساب تهران، ۲۲ درصد نسبت به دی‌ماه پارسال کاهش یافته هست. همچنین درون دی ماه متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان درون مراکز استان‌ها بدون لحاظ قیمت‌های تهران، ۴۹ درصد و با لحاظ تهران ۷۳ درصد جهش کرد.

شروع مسیر کاهشی منبع ها صندوق پس‌انداز

تازه‌ترین گفته بانک مرکزی از گزیده آمارهای اقتصادی درون آذر ماه امسال نشان می‌دهد که منبع ها صندوق پس‌انداز مسکن به ۸…۸ هزار میلیارد تومان رسیده هست که این رقم درون

۹ ماهه امسال ۴…۳ درصد، نسبت به آذر ۹۶ معادل ۱۲…۶ درصد و درمقایسه با اسفند سال گذشته ۵…۱ درصد رشد داشته هست.

هرچند گفته گذشته بانک مرکزی از رشد منبع ها این صندوق خبر می‌دهد ولی نگاهی به منبع ها آن از اسفند سال گذشته تا آذر امسال گویای تغییرجهت آن هست به طوری که از شهریور امسال افت منبع ها این صندوق شروع شده هست.

درحالی که درون مرداد ماه منبع ها صندوق پس‌انداز مسکن به بالاترین رقم خود به این معنی ۹…۲ هزار میلیارد تومان رسیده هست ولی درون شهریور ماه این رقم به ۹…۱ هزار میلیارد تومان، درون مهر ماه به ۹ هزار میلیارد تومان، درون آبان ماه به ۸…۹ هزار میلیارد تومان و درون آذر ماه به ۸…۸ هزارمیلیارد تومان کاهش یافته هست.

با وجودی که به طور قطع همچنان تسهیلات ارزان قیمت صندوق پس‌انداز مسکن ازبرای بسیاری از متقاضیان خرید مسکن بخصوص درسایر شهرها به غیر از تهران جذابیت لازم را دارد، ولی مسیر منبع ها این صندوق درون کنار ۳۴ هزار سپرده‌گذاری که درون ۱۰ ماهه امسال از دریافت این تسهیلات انصراف داده‌اند حاکی از تأثیر منفی رشد بیش از حد قیمت‌ها درون بازار مسکن هست.

البته ازبرای افزایش قدرت خرید متقاضیان مسکن افزایش دوباره سقف وام خرید مسکن نیز به نظر می‌رسد راهکار مناسبی نباشد به چه دلیل که علاوه بر تأثیری که افزایش وام بر قیمت‌ها دارد، اقساط تسهیلات نیز باید درون استطاعت خریداران باشد. برهمین اساس دولت درون بازارمسکن تمرکز خود را روی نوسازی بافت‌های فرسوده شهری که خرج‌هایی به مراتب کمتر از روش‌های دیگر دارد گذاشته هست…ازبرای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

سیاوش رضایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *