پرواز پهپادهای کشاورز بر فراز آسمان ژاپن


هوش مصنوعی، سکاندار مزارع

آنچه مسلم هست، درون سال‌های آینده مزارع عاری از هر نیروی انسانی خواهیم داشت و هوش مصنوعی سکاندار زمین‌های زیر کشت و باغ‌ها می شود. درواقع هوش مصنوعی اطلاعات ماهواره‌ها را آنالیز می‌کند و با کمک هواشناسی فناورانه، ماشین‌آلات روباتیک و… می‌توان شاهد یک کشاورزی فناورانه با کمترین دخالت نیروی انسانی بود، درون این میان نمی‌توان نسبت به فناوری اینترنت اشیا (IOT) نیز بی توجه بود. گفته می‌شود درون مزارع آینده از این فناوری ازبرای کنترل میزان و نحوه آبیاری محصولات، میزان سم مورد استفاده کردن، کود، انتخاب وقت کاشت یا برداشت و… استفاده کردن می‌شود و کشاورزان با استفاده کردن از اپلیکیشن‌های گوشی هوشمند خود می‌توانند بسیاری از نیازهای محصولات خود را حتی از مسیر دور برطرف کنند. هرچند کشاورزان نسبت به این موضوع حس توأم نگرانی و امید را دارند ولی به هرحال کشاورزی هوشمند سبب افزایش میزان محصول و سودآوری بیشتر می‌شود. بخشی دیگر از فناوری مزارع هوشمند تراکتورهای خودران و روباتیک هستند. درون این تراکتورها کارگر می‌تواند کنار آن بایستد و با استفاده کردن از تبلتی که روی آن نصب شده هست، درون مواقع لزوم تراکتور را متوقف کند به این ترتیب حتی به طور همزمان هم می‌تواند دو تراکتور خودران را کنترل کند بدون اینکه کسی درون تراکتور نشسته باشد. هرچند این فناوری‌ها هم اکنون همه‌گیر نشده‌اند ولی درون مزارع آزمایشی بسیار موفق عمل کرده‌اند.

فناوری، بازوی کمکی کشاورزان سالمند

یکی از کشورهایی که درون زمینه کشاورزی هوشمند پیشتاز هست و تاکنون تلاش‌های زیادی داشته، ژاپن هست. ژاپن یکی از کشورهایی محسوب می‌شود که درحال پیر شدن هست و مسئولان این کشور همه توان خود را به کار گرفته‌اند تا از پس کارها درون ژاپن پیر بربیایند. یکی از شاخه‌هایی که به نظر می‌رسد با سالمند شدن جمعیت ژاپن با مشکل مواجه شود، کشاورزی و تولید غذا درون این کشور هست. درون این کشور زمین‌های کشاورزی فراوانی وجود دارد ولی بیشتر جوانان ترجیح می‌دهند به حوزه‌های دیگری غیر از کشاورزی وارد شوند و سالمندان هم دیگر نمی‌توانند همچون گذشته از پس کارهای مزارع بربیایند. با توجه به این دغدغه، فناوری به حوزه کشاورزی ژاپن ورود کرده هست و درواقع به نظر می‌رسد که درون جوامع روستایی این کشور نسل آینده کشاورزان، پهپادها (هواپیماهای بدون سرنشین) باشند. ماه‌هاست که توسعه دهندگان و کشاورزان درون شمال شرق ژاپن، پهپاد جدیدی را مورد آزمایش قرار می‌دهند که بر فراز مزارع برنج پرواز می‌کنند و درون کسری از وقت و به سرعت، به امور مزرعه برنج ازبرای افراد سالمند می‌پردازند.

«ایسامو ساکاکی بارا» رئیس تعاونی محلی کشاورزی توم، منطقه‌ای از ژاپن که این پهپاد درون آن فعالیت می‌کند، گفت: درون منطقه «توم» ژاپن، سن کشاورزان به طور متوسط ۶۷ تا ۶۸ سال هست و این افراد درون آخر ۴ تا ۵ سال دیگر از پس کارهای کشاورزی درون مزارع برنج خود برمی آیند. وی که یک کشاورز ۶۹ ساله هست، افزود: به هرحال آنچه مسلم هست، اینکه پهپادها بسیار کوچک‌تر و ارزان‌تر از تراکتورها هستند و ازبرای خرید آن باید حدود ۴ میلیون ین خرج بپردازند. یکی دیگر از کشاورزان ژاپنی با نام «شوتا چیبا» هم گفت: هم اکنون هم تصور مردم از کشاورزی یک کار پر از خاک و ژولیده هست و تکنولوژی‌هایی مانند این پهپاد می‌تواند نگاه‌ها را تغییر بدهد و جوانان بیشتری را به کشاورزی تشویق کند.

فراز و فرودهای پهپاد کشاورز

کمپانی سازنده این پهپاد، استارتاپی به نام Nileworks Inc هست که سال ۲۰۱۵ درون توکیو پایه‌گذاری شد. این روبات پرنده (پهپاد) که Nile-T18 نام دارد بتازگی درون همکاری و مشارکت با شرکت‌هایی که درون کار خرید محصولات کشاورزی مشغول هستند مشارکت‌هایی داشته و البته از همه آزمایش‌ها نیز سربلند بیرون آمده هست. گفتنی هست که هدف این استارتاپ‌ها برداشتن موانع فیزیکی موجود بر سر مسیر کشاورزان سالمند ژاپنی درون مزارع برنج هست؛ مشکلاتی که بسیاری از کشاورزان سالخورده امروز از دوران جوانی با آن دست به گریبان بوده‌اند. این پهپاد به کشاورزان کمک می‌کند تا میزان محصول برنج درون مناطق روستایی افزایش یابد و به این ترتیب علاوه بر کمک به کشاورزان سالمند، از مهاجرت روستاییان و کشاورزان جوان‌تر به مناطق شهری نیز پیشگیری شود.

Nileworks Inc، کمپانی سازنده این پهپاد اتومات یادآور شده هست این پهپادها که نیازی به اپراتور ندارند، قرار هست درون ژاپن همه‌گیر شوند از تکنولوژی بی سابقه‌ای برخوردارند و می‌توانند آفت‌کش‌ها و کود را درون مدت وقت ۱۵ دقیقه درون کل مزرعه برنج بپاشند. درحالی که کشاورزان درون حالت معمولی ازبرای انجام این سمپاشی با دست، به یک روز وقت احتیاج دارند و مجبورند از ماشین آلات سنگینی هم بهره بگیرند که به مدت وقت یک روز کامل هوا را آلوده می‌کنند. به گفته فعالان این استارتاپ، این پهپاد مولتی کوپتر می‌تواند شکل مزرعه را ببیند و ۳۰سانتیمتر بالاتر از مزرعه، آفت کش، کود و… را اسپری کند که به این ترتیب از هدر رفتن مواد جلوگیری و کاملاً به هدف پاشیده می‌شود. هر پهپاد حداکثر می‌تواند تا یک لیتر آفت‌کش را تحمل کرده و درون یک پرواز ۲۰ دقیقه‌ای، آن را روی مزرعه برنج یک هکتاری اسپری کند. همچنین پهپادها که به تکنولوژی تشخیص رشد مجهز هستند، این قابلیت را دارند که با استفاده کردن از هوش مصنوعی تصمیم بگیرند با توجه به ظاهر و اندازه محصول باید از چه میزان آفت‌کش استفاده کردن شود که ازبرای محصول مشکلی ایجاد نکند. طبق گفته فعالان این استارتاپ، قرار هست محصولات برنجی که تا آخر سال ۲۰۱۹ درون ژاپن راهی بازار می‌شوند از این پهپاد بهره بگیرند و درون سال ۲۰۲۰ این پهپاد به سایر کشورهای برنج خیز آسیایی نیز صادر می شود.

پیش از این نیز مینی هلیکوپترهایی درون ژاپن با ارزش ۱۵میلیون ین وجود داشت که با امواج رادیویی کنترل می‌شدند و توانایی اسپری کردن آفت‌کش‌ها، کود و… را داشتند ولی نقطه قوت پهپادها ارزان‌تر بودن آنها و کارآیی بیشترشان هست. گفتنی هست که این پهپادها با یک آی پد کنترل می‌شود و با استفاده کردن از نرم‌افزار نقشه‌ای کار می‌کند که کار با آن بسیار راحت هست. این پهپادها خرج کشاورزی را تا یک چهارم کاهش داده و درون نتیجه، قیمت محصول پایین‌تر از حال حاضر خواهد بود. این پهپاد همچنین می‌تواند به سرعت ساقه برنج را مورد آنالیز قرار دهد و دریابد گیاه چقدر به کود یا آفت‌کش احتیاج دارد تا نیازهای تغذیه‌ای آن برآورده شود. گفتنی هست که درون سال جاری ۱۰۰ عدد از این پهپاد تهیه می شود و این رقم درون مدت وقت ۵ سال به ۴ هزار عدد می‌رسد. به هرحال باید منتظر ماند و دید این فناوری چطور می‌تواند کشاورزی ژاپن و سایر نقاط جهان را متحول کند…ازبرای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

میترا جلیلیدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *